I. A családi csődvédelem intézményének bevezetésével járó közgazdasági hatások pénzügyi szempontok alapján történő vizsgálatok elvégzése, hatástanulmányok összeállítása
CompleXSolution Kft., feladata:
A kutatás céljának meghatározása:
Az elemzői munka alapját a kutatási adatbázis adta: az egyik ilyen eljárás az érintett nem lakossági szereplők (hitelezők, önkormányzatok, közműcégek) releváns pénzügyi jellemzőinek megismerését szolgáló adatfelvétel, a másik a meglévő külföldi és hazai vonatkozó adatbázisok, elemzések, kimutatások és következtetések bemutatása.
A feladatleírásoknak megfelelően a következő munkák lettek elvégezve: az adatbázis gazdasági, közpénzügyi szempontok alapján történő elemzésével egyidejűleg meghatározásra kerültek azok a mutatószámok, amelyek a nemzetközi példákkal való összemérhetőséget is biztosítják. E kimutatások, szemléltető ábrák, grafikonok és táblázatok adják a kutatás számszerűsített végeredményét, melyek a szöveges elemzés és a következtetések leírásának alapját jelentik.
A kutató-elemző munka végeredménye: Hatástanulmány, Vezetői összefoglaló, Sajtóanyag, vonatkozó ábrák, grafikonok.
II. A családi csődeljárás bevezetésének lehetőségei a hazai jog- és közigazgatási rendszerben: elméleti megfontolások, kritikus tényezők, valószínűsíthető működés
A HÉTFA Elemző Központ feladata:
Három részből tevődött össze: (I.) a támogató és ellenző társadalomtudományos kutatási eredmények, elméleti megfontolások szintetizálása (elméleti megfontolások), (II.) a családi csődvédelem közigazgatási működésének modellezése, a kritikus tényezők feltárása (kritikus tényezők), (III.) a jogintézmény feltételezett működésének vizsgálata egy vidéki megyében az ottani kormányhivatal munkatársainak bevonásával (valószínűsíthető működés).
a Bonum Commun Kft. feladfata:
Családi csődvédelem bevezetéséhez szükséges informatikai fejlesztések megfogalmazása, valamint a Nemzetközi közigazgatási tapasztalatok szintetizálása
és a VIDEMOED Kft feladata:
Összehasonlító tanulmány a természetes személyek adósságrendezési eljárására vonatkozó törvényjavaslatokról
A kutatások együttes célja:
A kutatás célja a családi csődvédelem intézményének eredményes bevezetéséhez a.) szükséges közigazgatási feltételek előzetes azonosítása, b.) a kritikus (bevezetést és eredményes működést leginkább nehezítő) tényezők feltárása, c.) alternatívák és lehetőségek megfogalmazása a kritikus tényezők kezelésére, d.) a kritikus tényezők kedvezőtlen hatásait csökkentő intézkedések kialakítására vonatkozó előzetes javaslatok megfogalmazás.
A projekt keretében megvalósított tevékenységek:
III. A családi csődvédelem intézményének bevezetésére vonatkozó előzetes társadalomkutatás és hatásvizsgálat
A Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet feladata:
A lakossági deviza-eladósodás megakadályozásához szükséges kormányzati intézkedésekről szóló 31/2012. (IV. 3.) OGY határozat 1. pont a) alpontja felkérte a Kormányt, hogy „a) Vizsgálja meg a természetes személyek adósságrendezésével kapcsolatos eljárás szabályainak, vagyis a magáncsőd jogintézményének bevezetését. A törvény előzetes hatásvizsgálatához kapcsolódó szakmai feladatok elvégzésére vállalkozott egyéb szervezetek mellett az NCSSZI is.
A kutatások célja:
A kutatásunk annak felmérésére irányult, hogy a családi csődvédelem intézményének bevezetése potenciálisan milyen társadalmi csoportokat érint, milyen típusok, csoportok vannak ezen belül (devizahitelesek, díjhátralékosok, illetve minden olyan család, akik a családsegítők adósságkezelőinél képbe kerültek).
Az érintettek körének és a vizsgálati célcsoportnak a kialakításához, definiálásához összetett, többlépcsős kutatási módszertant alkalmaztunk. A kutatási kérdések jellegéből adódóan hazai és nemzetközi jellegű másodlagos adatelemzésre, kvalitatív és kvantitatív módszertanra egyaránt szükség volt. A kutatási projektet három fázisban bonyolítottuk le: 1. desk research, 2. szakértői interjúk 3. intézményi és lakossági kérdőíves felvétel